Mavi Balina’dan Gelen İntihar Mesajı TBMM Gündeminde Yer Aldı!

25 Mayıs 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan
Özellikle çocukları hedef alan Mavi Balina oyununun intihara yönlendiren mesajı, TBMM gündeminde konu oldu. Detaylar haberimizde.

Dünya çapında birçok çocuk ve gencin intihar etmesine sebep olan Mavi Balina oyunu Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ruh Sağlığı Daire Başkanı Esra Alataş ile birlikte TBMM gündeminde yer aldı.

TBMM Bilişim Teknolojileri Bağımlılığını Araştırma Komisyonu’nda ‘oyunu’ açıklayan Alataş “Talimatlar kişinin psikolojisini bozma üzerine kurulu talimatlar. 50’nci güne geldiğinde ‘öl nasıl olsa yeniden doğacaksın’ talimatıyla ölüm telkininde bulunuyor” dedi

Huawei’den Oluşturacakları Yeni İşletim Sistemi Hakkında Açıklama Geldi!

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ruh Sağlığı Daire Başkanı Esra Alataş, birçok gencin ölümüne sebep olan Mavi Balina oyununun ebeveynler açısından da oldukça riskli olduğunu belirterek, oyunun ciddi şekilde psikolojik bir saldırı olduğunun altını çizdi. Alataş, oyun hakkında bilgi verirken intihara sürükleyen mesajı da aktardı.

“Nasıl oynanıyor? İnternet üzerinden kişiye bir link atılıyor. Bu WhatsApp’ına olabilir ya da başka herhangi bir sosyal medya alanında olabilir. 50 gün boyunca bu link üzerinden de talimatlar veriliyor. Talimatlar kişinin psikolojisini bozma üzerine kurulu talimatlar. Gecenin bir saatinde kaldırıp, ‘şu saatte şu korku filmini izle’ gibi dehşet içeren ya da ‘kendine zarar ver, koluna çizik at, fotoğrafını bize gönder’ gibi, 50 gün süren son derece oldukça riskli talimatlar veriyor. 50’nci güne geldiğinde ‘öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın’ talimatıyla ya da bu arada aldıkları kişisel bilgilerle şantaj yaparak ölüm telkininde bulunuyorlar.”

Esra Alataş, bilişim teknolojilerinin, sosyal medyanın ve internetin bilinçli kullanımı konusunda farkındalık faaliyetlerinin yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi. Bunun yanı sıra eğitim programlarının geliştirilmesi; özellikle çocuklar ve gençlerin, bilişim teknolojilerinin faydalı kullanımına teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?