Huawei’den Oluşturacakları Yeni İşletim Sistemi Hakkında Açıklama Geldi!

23 Mayıs 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan

ABD hükümetinin Huawei’yi ticari kara listeye alması sonrası teknoloji ve dünya gündeminde yer almaya devam ediyor. Google ve Microsoft’la olan iş birliğin kesilmesi sonucunda yeni işletim sistemine geçilip geçilmeyeceği merak edilirken, en yetkili kişiden açıklama geldi.

ABD hükümetinin kara listeye alması sonucunda ABD’li şirketlerle olan anlaşmaları fesh edilen Huawei önemli bir krizden geçiyor. Özellikle yazılım konusunda Microsoft ve Google’a olan bağımlılığı neticesinde nasıl bir strateji uygulayacakları merak edilen şirketten, yeni işletim sistemi ile alakalı bir açıklama geldi. Bloomberght’de yer alan habere göre, Huawei CEO’su Huawei’nin kendi işletim sisteminin sonbahara kadar akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere hazır olacağını belirtti.

Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu işletim sisteminin uluslararası piyasalar için 2020’nin ilk ya da ikinci çeyreğinde hazır olacağını söyledi. Richard Yu yalnızca Huawei’nin Google ve Microsoft ile iş birliğinin tamamen durması durumunda şirketin kendi yazılım sistemini geliştireceğini vurguladı.

Huawei Kurucusu Meydan Okudu: Bizi Hafife Almayın

Perşembe günü CNBC’ye konuşan Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, “Hala Microsoft Windows ve Google Android işletim sistemine bağlıyız. Fakat bunu kullanamazsak, Huawei kendi B planını hazırlayacak ve kendi işletim sistemini kullanacaktır” dedi.

Geçtiğimiz hafta Huawei’nin Google’ın Android işletim sisteminden yararlanamayacağı fakat uygulanan ticari kısıtlamaların 90 günlüğüne askıya alındığı açıklanmıştı. Geçiş süreci boyunca Çinli şirket, dünya çapındaki operasyonlarının etkilenmemesi için ABD’de üretilen kimi ürünleri satın almaya devam edebilecek.

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?