ABD’nin Huawei Kararı Askıya Alındı!

21 Mayıs 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan

ABD Ticaret Bakanlığı, kara listeye alınan Huawei’ye uygulanan ticari kısıtlamaları 90 gün sonrasına erteleme kararı aldı.

ABD hükümetinin Çin merkezli teknoloji devi Huawei’nin ticari faaliyetlerinin kara listeye alınması haberi dünya teknoloji ve ekonomi gündemine bomba gibi düşmüştü. Arka arkaya Google ve Huawei cephesinden gelen açıklamalardan sonra ABD Dış Ticaret Bakanlığından yeni bir açıklam geldi. Süreç kapsamında Huawei ile alınan karar 90 günlüğüne (19 Ağustos) askıya alındı.

Huawei bu süreçte, dünya çapındaki operasyonlarının etkilenmemesi için ABD’de üretilen bazı ürünleri satın almaya devam edebilecek. ABD, böylelikle Huawei teknolojisine dayanan bazı ürün ve hizmetlerin sekteye uğramasını engellemeyi amaçlıyor. Askıya alınma kararı yalnızca ABD lehine olduğunu belirtelim. Zira Huawei, yeni ürün üretmek için ABD üretimi parça ve bileşenleri satın alamayacak

ABD Huawei kararını ertelediğini duyurdu

Google Huawei ve Android Cephesinden ABD Hükümeti Kararıyla İlgili Açıklamalar Geldi!

Kararın askıya alınmasını incelediğimizde Huawei, yeni ürün üretmek için lisans onayı olmadan ABD yapımı ürünleri satın alamayacağı ortaya çıkıyor. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Reuters’a yaptığı açıklamada söz konusu 90 gün boyunca Huawei teknolojisine dayanan telekomünikasyon şirketlerine başka anlaşmalar yapmaları için imkan tanınmış olacağını da belirtti.

Uzmanlar ise 90 günü kapsayan kararla internet, bilgisayar ve cep telefonları sistemlerinin olası bir çöküşünün engellenmesinin amaçlandığını belirtiyor. Özellikle; kararın askıya alınmasında Huawei’nin güçlü iletişim alt yapısının ABD’de kullanılması olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Reuters

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?