Google Huawei ve Android Cephesinden ABD Hükümeti Kararıyla İlgili Açıklamalar Geldi!

20 Mayıs 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan

ABD’li yazılım ve teknoloji şirketi Alphabet’e bağlı olan Google, ABD devletinin ticaret kapsamında kara listeye aldığı Çinli teknoloji üreticisi Huawei ile ticari ilişkilerini askıya aldı. Bu gelişmeden sonra açıklamalar peş peşe geldi.

ABD yönetimi Perşembe günü dış ticaret yasağı listesine Çin’in en büyük teknoloji üreticilerinden Huawei’yi ekledi. Bu sebeple Huawei artık ABD’de üretilen yazılım ve ekipmanlardan faydalanamayacak.  

Android ortaklığı askıya alındı!

ABD hükümetinin Huawei’yi kara listeye alması sonucunda gözle en büyük işbirlikçisi olan Googla’a çevrildi. Honor ve Huawei marka akıllı telefonlarında Android yazılımını kullanan şirket, gelecekte Android yazılımını kullanamama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Ortalıkta bu Google’ın Huawei ile çalışmayacağı söylentileri gezerken Google, Android ve Huawei cephesinden beklenen açıklamalar peş peşe geldi.

En Çok İndirilen iOS ve Android Uygulamalarının Listesi Yayınlandı! TikTok Zirvede!!

Hauwei;

HUAWEI, Android’in dünyadaki gelişimine ve büyümesine önemli katkılarda bulunmuştur. Android’in en önemli küresel iş ortaklarından biri olarak hem kullanıcılara hem de sektöre fayda sağlayan bir ekosistem geliştirmek için açık kaynaklı platformlarıyla yakın bir şekilde çalışmaktadır.

HUAWEI, tüm dünyada bugüne kadar satılan ve halihazırda stokta bulunan tüm HUAWEI ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünleri için kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edecektir.

Dünya çapında tüm kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla güvenli ve sürdürülebilir bir ekosistem kurmaya devam edeceğiz.

Google;

Kanuna uyuyor ve sonuçları gözden geçiriyoruz. Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect’teki güvenlik korumaları mevcut HUAWEI cihazlarında çalışmaya devam edecek.

Android; 

ABD hükümetinin son eylemlerine uymak üzere attığımız adımlarla ilgili olarak HUAWEI kullanıcılarından gelen sorulara istinaden, ABD hükümetinin tüm gereksinimlerine uymakla birlikte, tüketicilerin halihazırda kullanmakta olduğu mevcut cihazlarda Google Play ve Google Play Protect’in güvenliği gibi hizmetlerin çalışmaya devam edeceğini garanti ederiz.

İntel ve Qualcomm da çalışmalarını askıya aldı

Google’a ek olarak, Bloomberg’de yer alan bir habere göre ABD’li çip üreticileri Intel, Qualcomm, Xilinx ve Broadcom, Huawei’ye kritik yazılım satışını durdurduklarını çalışanlarına bildirdi.

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?