Yurt Dışı İnternet Alışverişlerinin Tümüne Vergi Getirildi! 22 Avro Olan Sınır Kaldırıldı!!

15 Mayıs 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan

Ebay, Amazon, Alibaba gibi yurt dışı kaynaklı sanal alış veriş sitelerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro’yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle resmi gazetede yayınlanan karara göre; 1 Haziran 2019’dan itibaren posta ve kargo yoluyla yurt dışından sipariş edilen gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

Yurtdışı e-ticaret alışverişlerinin tümünden vergi alınacak!

Cep Telefonu Tarifelerine Zam Geldi! Yeni Fiyatlandırmalar Haberimizde!

Amazon, Alibaba, ebay, Dealextreme gibi uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro’yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kaldırıldı. Yeni vergilendirmeye göre Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere %18, diğer ülkelerden getirenlere ise %20 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

Kademe kademe inen muafiyet  resmen kaldırıldı!

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gönderilerde 75 Euro’ya kadar olan kısım 2016 yılına kadar vergisizdi. 2016 yılında bu limit 30 Euro’ya ve hemen arkasından 22 Euro’ya indirilmişti. 1 Haziran’dan itibaren ise limit ortadan kalmış oldu.

 

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?