Lenovo Katlanabilir Ekranlı Diz Üstü Bilgisayarını Tanıttı!

14 Mayıs 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan
Katlanır ekranlı akıllı telefonlardan sonra sıra bilgisayarlara geldi. Lenovo dünyanın ilk katlanır ekranlı bilgisayarını üretti.
lenovo thinkpad x1

Lenovo, dünyanın katlanabilir ekranlı ilk dizüstü bilgisayarını görücüye çıkardı. Henüz bir prototip aşamasında olan Lenovo ThinkPad X1 ailesinin bir üyesi olacak olan katlanabilir ekranlı cihaz, önümüzdeki yıl satışa sunulacak.

Lenovo’nun katlanabilir ekranlı diz üstü bilgisayarı gelecek modeller için bir başlangıç olma niteliğini taşıyor. Windows işletim sistemi ile çalışan cihazda LG Display tarafından üretilen katlanabilir OLED ekran bulunuyor. 2K çözünürlüğe ve 4:3 görüntü oranına sahip bu ekran; yarım açıldığında 9.6 inç, tam açıldığında ise 13.3 inçlik bir alan sunuyor.

Çipset tarafında Intel teknolojilerinin kullanıldığı katlanırcihazda ekran dışında dikkat çekici başka özellikler de bulunuyor. Stereo hoparlörler, iki adet USB-C girişi ve kızılötesi kamera bu özellikler arasında öne çıkıyor.

Aksesuar olarak buetooth klavyenin yanı sıra kullanıcılara Wacom tarafından üretilen özel bir kalem de sunuluyor. Batarya kısmını da düşünen mühendisler, katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayarının tek şarjla tüm gün kullanım imkânı sağlayacağını belirtti.

Kızaklı Ön Kamerasıyla Huawei Y9 Prime 2019 Tanıtıldı!

Katlanır Ekran Güçlü Menteşelerle Desteklendi 

Lenovo yetkilisi tarafından yapılan açıklamada; katlanabilir ekranlı Lenovo ThinkPad X1, mevcut dizüstü bilgisayarların yapabildiği hemen hemen her görevi yapabiliyor. Bu sayede standart bilgisayarların yerini alması hedefleniyor. Cihazda ekranın farklı açılarda kullanılmasını mümkün kılacak çok güçlü bir menteşe bulunuyor. Lenovo cihazın pilini alt tarafa yerleştirerek pilin üst tarafta kalmasından doğacak olası sorunların önüne geçmeyi amaçlıyor.

Samsung’un katlanır ekranlı akıllı telefonu Glaxy Fold’un bir süre sonra ekran arızaları çıkarması, tüketici cephesinde bu cihazda da aynı endişelerin doğacağını düşünen şirket gerekli testlerin yapıldığını belirtti. Kullanıcılarının cihazını sıklıkla katlayıp açacağını öngören Lenovo, dizüstü bilgisayarlarındaki menteşe döngüsü test süreçlerinden iki kat daha uzun bir süreç yürütmüş. Üç yıllık bir çalışmanın sonucu olan katlanabilir ekranlı bilgisayar, geleceğin dizüstü bilgisayarları konusunda ipucu veriyor.

Cihazın henüz prototip olmasından dolayı seri üretine geçiş yapmış değil. Dolayısıyla daha detaylı teknik özellikleri ve çıkış fiyatı paylaşılmadı. Pazara çıkacak olan katlanır ekranlı Lenovo ThinkPad X1 için en az bir yıl daha olduğu belirtildi.

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?