Google Asistan Sizin Yerinize Araç Kiralayabilmek Gibi Bir Çok İşlevi Arka Planda Gerçekleştirecek!

8 Mayıs 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan
Google I/O 2019 etkinliği tamamlandı. Bu yılki etkinlikte geçen yıl olduğu gibi yine Google Asistan’ın yapay zeka yetenekleri damga vurdu.

Geçen yıl sadece yer ve zamanı söyleyerek sizin adınıza rezervasyon yapabilen Google Duplex ABD’nin 44 eyaletinde kullanıma sunulmuştu. Bu yıl Duplex’te kullanılan yapay zeka sistemi bir adım daha öteye giderek artık araç kiralamamızı da sağlayacak.

Google Play 2019 Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Google Duplex’e eklenen yeni yapay zeka ile artık telefon ekranına dokunmadan istediğiniz aracı kiralayabileceksiniz.  Cnet tarafından ABD’de çekilen aşağıdaki videoda, muhabirin Duplex sistemiyle çalışan Google Asistan’a “X şirketinden sonraki seyahatim için otomobil kiralar mısın?” diye istekte bulunuyor. Duplex bu isteği anlıyor, tarayıcıya giriyor, şirketin web sayfasını açıyor, daha önce kaydedilmiş seyahat tarihini belirtiyor, en uygun araç seçeneklerini ekrana getiriyor, burada dokunma ya da ses ile onay aldıktan sonra, ödeme aşamasına geçiyor, tekrar sesli ya da dokunmatik bir onay istiyor ve aracı kiralıyor.

Bu özelliğin yakın zamanda internet üzerinden alışveriş ve otel rezervasyonu yaparken de kullanılacağı bilgisi de aktarıldı. Google Duplex özelliğinin ABD dışında başka ülkelerde kullanıma sunulması muhtemelen zaman alacaktır.

Google Asistan’ın Türkçe’yi daha yeni yeni öğrenebildiğini düşünürsek, bu özelliğin ülkemiz kullanıcılarına sunulması birkaç yılı bulacaktır.

 

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?