En Yüksek Radyasyon Yayan Akıllı Telefonların Listesi Açıklandı!

9 Şubat 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonları saçmış olduğu radyasyon seviyelerini biliyor musunuz? Merak edenler için yapılan bir araştırma akıllı telefonların radyasyon seviyelerini ortaya çıkardı. İşte en düşük ve en yüksek radyasyona sahip akıllı telefonlar.

Akıllı telefonları incelerken birçoğumuz genelde sahip olduğu donanım ve özelliklere bakıyoruz. Oysa ki en önemli unsurlardan biri olan S.A.R yani saçmış olduğu radyasyon seviyesine dikkat etmiyoruz. Kullanıcıların dikkatini çekmesi açısından akıllı telefonların saçmış olduğu radyasyon seviyeleri açıklandı. Oluşturulan liste en çok ve en az radyasyon seviyesine sahip olan telefonlar olarak yayınlandı.

Alman Radyasyondan Korunma Dairesi tarafından açıklanan listeye göre radyasyon değeri en düşük telefon Samsung Galaxy Note 8 oldu. Note 8’i Çinli üretici ZTE’nin Axon Elite modeli izlerken üçüncü sırada ise yine bir Güney Koreli firma olan LG’nin G7 modeli yer aldı. En az radyasyon yayan telefon modelleri arasında Çin markalarından sadece ZTE’nin yer alması ve Samsung cihazların çokluğu ise dikkatlerden kaçmadı.

Çin markaları en çok radyasyon yayanlar arasında 

En fazla radyasyon yayan telefonların listesine baktığımız zaman Çinli telefon üreticileri fazla olması ürkütücü görünüyor. Özellikle ülkemizde de oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşan Xiaomi markasının birçok modeli listede yer alırken, en çok radyon saçan akıllı telefon ise Xiaomi Mi A1 modeli olarak karşımıza çıktı. Xiaomi’yi en çok radyasyon yayan modeller listesinde OnePlus takip etti.

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?