Opera Android İçin VPN Hizmeti Geri Geliyor!

8 Şubat 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan

Opera Browser Android uygulamasının geçmiş dönemlerde durdurduğu VPN hizmeti tekrar geri geliyor.

Opera VPN hizmetini Android için hazırladığı internet tarayıcısıyla geri getiriyor. Tarayıcının Android uyumlu uygulamasına entegre edilen VPN özelliği sayesinde 3.part VPN hizmeti almaya gerek duyulmayacak. Opera’dan yapılan açıklamada VPN aktifken gerçekleştirilen faaliyetlerinin kaydının tutulmayacağı ve Opera Android Beta ile test edildiği aktarıldı.

Opera zaten daha önce de Android üzerinde VPN hizmeti sunmuştu. Ancak o dönemde bu hizmet, bağımsız bir uygulama üzerinden gerçekleştirilmişti. Maalesef geçtiğimiz yılın Nisan ayında ise bu VPN hizmetinin fişi çekilmişti. Şimdi ise yeni geliştirilen uygulama ile VPN’e erişim için Opera’nın internet tarayıcısına da sahip olmak gerekecek. Şirket böylelikle eski dönemin aksine tarayıcısının kullanım istatistiklerini de yukarı çekmeyi hedefliyor.

Mevcut beta sürümünde kullanıcılara VPN’den yararlanmaları için iki farklı seçenek sunuluyor. Kullanıcılar hangi kıtadan VPN hizmeti almak istediklerini manuel olarak seçebildikleri gibi, en uygun tercihin yapılması otomatik olarak Opera’nın ayarlamasına bırakabiliyor. Buna ek olarak, VPN’in ne zaman devreye gireceği konusunu da kullanıcı kendisi belirleyebiliyor. VPN sadece özel sekmelerde kullanılacak şekilde ayarlanabilirken, arama motoru kullanırken devredışı bırakılacak şekilde bir ayar da sunuluyor.

Opera VPN hizmetini Android uygulamasının beta kullanıcılarına kademe kademe dağıtırken, iOS kullanıcılarına bu hizmetin sunulup sunulmayacağı bilinmiyor.

Kaynak: Opera Blog

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?