Huawei P10 ve Honor 9 İçin Android Pie Güncellemesi Başladı!

25 Ocak 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan

Huawei’nin 2017 amiral gemisi akıllı telefonu P10 için Android 9.0 Pie tabanlı EMUI 9.0.1 güncellemesi resmen başladı. Bu güncellemeden Honor 9 modeli de nasibini aldı.

Dünya akıllı telefon pazarında Çinli üreticiler son birkaç yıldır hızla yükselmeye başladı. Özellikle Huawei; dünya akıllı telefon pazarında Apple’ı da geçerek Samsung’un ensesinde ikinci sıraya yerleşerek, adından oldukça fazla söz ettirdi. Çin merkezli üretici Huawei, 2017 yılının ilk yarısında piyasaya sunulan amiral gemisi Huawei P10 için yeni bir yazılım güncellemesi yayınlamaya başladı. Android 9.0 Pie tabanlı EMUI 9.0.1 güncellemesi Çin’de resmen dağıtıldı.

Çin’deki P10 cihazları için kullanıma sunulan güncelleme firmanın çatısı altında faaliyet gösteren Honor’un aynı işlemciye sahip Honor P9 modeline de gönderilmeye başladı. Her iki cihaz da Huawei üretimi olan Kirin 960 işlemciden gücünü alıyor. Güncelleme Şubat ayında Avrupa pazarına da gönderilecek. Türkiye cihazlarının da aynı dönemlerde güncellemeyi alması bekleniyor.

Çin’de yayınlanan EMUI 9.0.1 güncellemesi, Android’in Ocak 2019 güvenlik düzeltme eki ile birlikte geliyor ve önceki sürüm olan EMUI 9’da olduğu gibi Android 9 Pie güncellemesini temel alıyor. Android Pie ile EMUI 9, geçtiğimiz yılın Aralık ayında beta sürüm olarak Huawei P10 ve Honor 9 için Çin ve bazı İskandinav ülkelerinde kullanıma sunulmuştu. Şimdi ise EMUI 9.0.1 olarak kararlı sürüme geçildi.

Firmanın Tüketici Elektroniği Grubu Yazılım Mühendisliği Başkanı Dr. Wang Chenglu, EMUI9.0.1 hakkında; “Günümüzün akıllı telefonları, günlük kullanıcılara çok sayıda özellik sunarak artık boğucu bir hale gelmeye başladı. Birçok kullanıcı, giderek karmaşıklaşan özelliklerle ilgili hayal kırıklıklarını dile getirdi. Bu çerçevede, tüketicilerin kaliteli bir deneyim yaşamasına yardımcı olacak bir EMUI versiyonu geliştirmeye karar verdik. EMUI 9.0, keyifli, tutarlı ve basit bir deneyim yaratıyor. Her bir değişiklik, ayarlar menüsünün birleştirilmesinden, performansın optimize edilmesine, yeni dijital refah ve üretkenlik özelliklerine kadar, yeni sürümün mükemmel ve kullanıcı dostu bir deneyim sunmasını sağlamak için yapıldı.”  dedi.

GPU Turbo 2.0 Teknolojisi Geliyor 

EMUI 9.0.1 sürümle beraber gelecek olan yenilikler arasında her iki cihaz için de GPU Turbo 2.0 teknolojisi yer alıyor. GPU Turbo 2.0 ile birlikte oyun performansı artarken, güç tüketimi %30 düşüyor. Bunun yanında dokunmatik ekran yanıtı, daha güçlü ağ bağlantısı, kesintisiz oyun modu gibi iyileştirmeler de bu sürümle kazandırılıyor. EMUI 9.0.1 ile uygulama açışı ortalama %13 kadar daha hızlı hale getiriliyor. 

Yeni Android sürümü Ocak 2019 güvenlik güncellemesinin yanı sıra, diğer bazı düzeltmeler ve geliştirmelerle birlikte, gelişmiş bir tam ekran navigasyon hareketleri sistemi ve China Telecom için VoLTE için destek sağlıyor.

Tüm bunlar bir yana dursun, Huawei ile alt markası Honor’un mobil dünya standartları göz önüne alındığında hala eskimeyen bu telefonlar için güncelleme geliştirilmeye devam ettiğini de belirtelim.

Kaynak: Gizmo China

5/5 (2)

Derecelendirmek İstermisiniz?