İlk Yerli Netflix Dizisi Hakan:Muhafız’ın İzlenme Rakamları Açıklandı!

19 Ocak 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan

Çağatay Ulusoy, Okan Yalabık, Mehmet Kurtuluş, Yurdaer Okur gibi isimlerin baş rollerini paylaştığı ilk Türk Netflix yapımı Hakan:Muhafız’ın izlenme rakamları açıklandı.

Çevrimiçi video içerik servisleri pazarında ki rekabet önümüzdeki dönemde oldukça yüksek seviyelere çıkacak gibi görünüyor. Disney, IMDB ve AT&T gibi şirketlerin bu sektöre giriş yapmaları, sektörün en güçlü ismi Netflix cephesinde de hareketliliği artırmışa benziyor. Şirket tarafından yeni dönem için yatırımcılara gönderilen mektupta, rekabetin artacağı bu dönemde en güçlü silahın orijinal içerikler olacağı belirtildi.

Netflix’in orijinal içeriklerini son dönemlerde en çok konuşulan dizi ve sinemalar arasında görmekteyiz. Bird Box, Revenger, Bright gibi sinema filmlerinin yanı sıra Stranger Things, Tepedeki Ev ve The Crown gibi diziler de şirketin orijinal içerikleri arasında yer almakta.

Netflix’in ilk Türk orijinal dizisi Hakan: Muhafız’ın, 10 bölümlük 1.sezonu Aralık ayının ortasında yayınlanmıştı. Netflix tarafından verilen bilgiye göre, Hakan: Muhafız ilk dört haftalık süre içinde 10 milyondan fazla Netflix abonesi tarafından izlendi. Hal bu olunca, 2 sezonluk dizinin 3. ve 4. sezonu da onaylanmıştı.

Diğer dizilerin de verileri açıklandı

Bununla birlikte, Netflix başka projelerindeki seyredilme sayılarını da aktarıyor. Buna göre, İspanya’dan Elite isimli dizi 20, İngiltere’den Bodyguard 10 ve İtalya’dan Baby dizileri de 10 milyondan fazla seyirci tarafından seyredildi. Bu diziler de yayınlarından itibaren dört hafta içinde bu rakamlara ulaştı. Diğer bir not ise Bird Box filmine dair: Netflix bu filmin de dört hafta içinde 80 milyon seyirciyle buluştuğunu ifade ediyor. Netflix ayrıca dizi, program ve filmlerin seyredilmesinin herhangi bir bölümünün en az yüzde 70’inin seyredilmesi şeklinde tanımlıyor.

Netflix’in aralık ayında yayınladığı sinema filmi Bird Box, 1 hafta içinde 45 milyon ayrı hesaptan izlenmişti. Şirketin CEO’su Reed Hastings, Ocak ayı itibariyle filmin izlenme sayısının 80 milyonu aştığını açıkladı. Netflix’in haklarını satın aldığı bir Lifetime dizisi olan You’nun ise 4 hafta içinde 40 milyon izleme sayısını geçeceği belirtildi. Hastings, aynı durumun şirketin yeni orijinal içeriklerinden biri olan Sex Education için de geçerli olduğunu ifade etti.

Hastings, paylaştığı rakamlarla Netflix’in çevrim içi platformlar arasındaki rekabete en hazır olan şirket olduğunu yatırımcılara göstermeyi istemiş gibi görünüyor. Disney, Disney+ adını taşıyan çevrimiçi içerik servisini sonbaharda faaliyete geçirmeyi planlıyor. Warner Media da yine sonbahar ayları için benzer bir hazırlık yürütüyor. NBCUniversal ve Comcast de bu yönde çalışmalar yapıyor. IMDB ücretsiz bir sinema platformunu faaliyete soktu. Ortalık iyiden iyiye karışacak gibi görünse de, bu durum Hastings’i endişelendirmişe benzemiyor.

Fortnite’ın Netflix için HBO’dan daha büyük bir rakip olduğunu söyleyen Hastings, Disney+ veya Amazon gibi rakiplerinin yaptıklarından ziyade abonelere sunulan deneyimi geliştirmeye odaklandıklarının altını çizdi. Hastings, Hulu gibi rakiplerinin kendileriyle aynı uluslararası avantaja sahip olmadıklarını özellikle vurguladı. Netflix’in abone tabanının büyük kısmını ABD dışındaki aboneler oluşturuyor. Şirket bu doğrultuda uluslararası orijinal içerik portföyünü geliştirmeye de devam edecek gibi görünüyor.

Orijinal içeriklerin yanında başka içerikler sunmayı sürdüreceklerini söyleyen Netflix CEO’su, platformda bu tür yapımları bulundurmak adına içerik sahiplerinin gösterim haklarını satma konusunda istekli olmalarının gerektiğini vurguladı.

Kaynakça: Sputniknews Digital Age

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?