WhatsApp’a Parmak İzi İle Doğrulama Geliyor

12 Ocak 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan

WhatsApp, yakın zamanda duyuracağı iki özellik üzerinde çalışmalara başladı. Beta güncellemesi içerisinde bulunan özellikler arasında parmak izi ile doğrulama var.  

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, iki yeni özellik üzerinde çalışmalara başladı. Bu doğrultuda Android için WhatsApp uygulaması, sürüm numarasını 2.19.3 sürümüne yüksekten yeni bir beta güncellemesi aldı. Bu güncelleme şirketin yeni bir kimlik doğrulama ve ses seçici özelliğini içeriyor.

WhatsApp’ın Android Beta 2.19.3 sürümünde, parmak izi tarayıcı ile kimlik doğrulama özelliği üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı. Bunun yanı sıra yeni iyileştirmelerin de bu güncellemede eklendiği belirtildi. Şirketin ayrıca, iOS için Face ID ve Touch ID özellikleri için destek eklemeye çalıştığı da iddia ediliyor.

Kararlı sürüm güncellemesi sonrasında, kullanıcıların parmak izi doğrulama özelliğini etkinleştirebilecekleri bir seçenek olacak. Bu özellik etkinleştirildiğinde, kullanıcıların WhatsApp’ı açmak için kimliklerini doğrulaması gerekecek. Yani kullanıcılar, bu özelliği belirli sohbetleri kilitlemek için kullanamayacak.

WhatsApp uygulaması, parmak izini algılayamazsa, uygulamaya telefonda belirlemiş olduğunuz kilit ekranı şifresi kullanılarak da girilebilecek. Geliştirme aşamasında olan bu özellik, Android Marshmallow ve daha yüksek Android kullanıcılar arasında parmak izi sensörüne sahip telefonlarda aktif olabilecek. Uygulama parmak izi sensörünü algılamazsa bu özellik aktif edilemeyecek.

Diğer taraftan, WhatsApp’ın ses seçici özelliğini iyileştirmeye çalıştığı söyleniyor. Yeniden tasarlanan ses seçici menüsü, telefonunuzda kayıtlı tüm kullanılabilir ses dosyalarını listeleyecek ve kullanıcılar sesi göndermeden önce dinleyerek kontrol edebilecek.

Kaynak: WABetaInfo

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?