Bakan Soylu, “Uyuma” Uygulamasının Ebeveynler Tarafından İndirilmesini Rica Etti

11 Ocak 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan
İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuştutucuyla mücadele için geliştirilen UYUMA uygulamasının tüm ebeveynler tarafından akıllı telefonlarına indirilmesi gerektiğini belirtti. Detaylar haberimizde.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sporla Kal Güvende Kal Projesi etkinliğinde yer aldı. Etkinlik sırasında konuşma gerçekleştiren Soylu, UYUMA uygulamasının önemine gönderme yaptı ve ebeveynlere çağrıda bulundu.
Geçtiğimiz Eylül ayında İç İşleri Bakanlığınca Android uygulama marketi Google Play ve iOS uygulama marketi App Store üzerinden yayınlanan ‘UYUMA’ isimli uygulama ile vatandaşlar uyuşturucu kaynaklı ihbar ve bildirimlerini anında yapabiliyorlar. Bu uygulama ile özellikle okul civarlarında tespit edilen uyuşturucu madde satışlarında yaşanan vakit kayıplarının da önüne geçilmiş olunuyor.

“Sporla Kal Güvende Kal Projesi”yle ilgili etkinlikte UYUMA uygulaması hakkında açıklamalarda bulunan Süleyman Soylu, vatandaşların uygulamaya ilgi gösterdiğini ancak sayının halen yetersiz olduğunu belirtti.

 “Tedbir aldık, sonuç aldık ama uyuşturucu meselesi boş bırakmaya gelmez. Uyuşturucu konusunda her birimizin panik halinde olması lazım. Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile ilgili durumları kolaylıkla bildirebilmeleri için ‘Uyuma’ isimli bir aplikasyon yaptık. Şu ana kadar 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve 2 bin 405 ihbar yapıldı. Lütfen her anne ve baba bu aplikasyonu mutlaka telefonlarına indirsin. Bildirdiği andan itibaren çok kısa süre içerisinde emniyet görevlilerimiz olay yerinde olmaktadır. Gördüğü şüpheli durumları mutlaka bu uygulama üzerinden bize bildirsin.”

UYUMA Uygulaması Nedir?

UYUMA mobil uygulamasının amacı uyuşturucuyla mücadelede ihbar ayağını kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmaktır. UYUMA projesinin ismi ’Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonu’dur. Proje geçen Temmuz ayında Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından talep edildi. İçişleri Bakanlığı Strateji Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı’nda da yer alan proje, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından hazırlandı. 

Sistemle ilgili bilgi veren Soylu, konuşmasında şunları kaydetti:
“Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, önce sisteme kaydoluyor. Uyuşturucuyla satışı ve kullanımıyla ilgili herhangi bir olay gözlendiğinde, vatandaşlarımız bu uygulamayla bildirimlerini kısa sürede yapıyorlar. Haber merkezimize sadece bildirim yapan vatandaşımızın telefon numarası düşüyor. Bu sayede konum belirleniyor ve bulundukları yere en yakın polis ekibi, olaya hızlıca müdahale ediyor. Bu uygulamanın en önemli özelliği, bildirim yapan vatandaşlarımızın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalmasıdır. Bu konu, ihbar ve şikayetler noktasında vatandaşımızın en çok çekindiği konuydu. Bir uyuşturucu alışverişine şahit olan vatandaşlarımız, haklı olarak, başlarının derde girebileceği endişesiyle ihbarda bulunmaktan çekiniyorlardı. Bundan çekinmeyen de var, esasen çekinmemek de lazım. Biz tedbir olarak bunu ortaya koyduk. Bu uygulamayla kimlik bilgileri tamamen gizli kalıyor ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmiyor. Uygulamanın avantajlı yanı, bildirim yapabilmenin kolay olması ve tabi ki ekiplerimizin hızlı müdahalesinin sağlanabilmesidir. Herhangi bir yere gitmenize gerek yok, telefonla bir yerleri aramanıza, beklemenize gerek yok.”

UYUMA: Google Play II App Store

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?