5G Desteğine Sahip Olacak Firmalar Açıklandı!

9 Ocak 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan

Dünyanın en büyük çip üreticisi Qualcomm tarafından 5G desteğine sahip olacak akıllı telefon üreticileri paylaşıldı.

Bu yıl muhtemelen 5G teknolojisinin çıkış yılı olacak. Yüksek hızda internet bağlantısını sağlayan 5G, hem GSM Operatörlerini hem de akıllı telefon ve çip üreticilerini heyecanlandırmış durumda. Dolayısıyla bu noktada gözler dünyanın bir numaralı çip üreticisi olan Qualcomm’a çevriliyor.

Şirket, Aralık ayında  5G destekli X50 modemine sahip Snapdragon 855 mobil işlemcisini duyurarak bir ilki gerçekleştirmişti. Şimdi de Qualcomm’un 2019 yılında X50 5G modemi ile ilgili anlaşmaya vardığı  şirketler paylaşıldı. Bu şirketlerin arasında Apple ve Huawei yok

Qualcomm, önümüzdeki yıl X50 5G modemini kullanıma sunması için anlaştığı markaları açıkladı. Buna göre akıllı telefon üreticileri arasında, Asus , Xiaomi , OnePlus , OPPO , Vivo , HMD Global (Nokia), HTC, Sony, Sharp, LG, Alcatel, ZTE ve Motorola gibi popüler markalar yer alıyor. Diğer yandan, Fujitsu, bilgisayar ağı şirketi Netgear, kablosuz iletişim donanımları üreticisi Sierra gibi şirketler de Qualcomm’un 5G teknolojisinden yararlanabilecek.  Qualcomm’a göre 2019’da 30’dan fazla cihaz 5G bağlantısına kavuşacak.

Qualcomm’un 5G teknolojisi için anlaşmaya vardığı şirketler arasında Apple ve Huawei bulunmuyor. Apple ile eski işbirliklerini sonlandıran şirket 5G teknolojisi ve diğer teknolojilerde beraber ilerlemeyecekler. Bu sebeple de Apple’ın kendi bünyesinde bir 5G modem üretmesi bekleniyor. Muhtemelen de Apple A13 Bionic yonga seti 5G destekli olacaktır. Öte yandan Çinli teknoloji devi Huawei ise ürettiği telefonlarda kendi yonga setlerini kullanmayı tercih ediyor. Gelecek olan Kirin 990 yonga setinin de 5G destekli olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?