Netflix: Bird Box Akımı İnsanları Tehlikeye Sokabilir!

4 Ocak 2019 0 Yazar: Burç Coşkunkan

Netflix’in son zamanlarda ortalığı adeta kasıp kavuran sinema filmi Bird Box, insanları tehlikeye sokacak bir akıma dönüştü. Filmin etkisinde kalan seyirciler, kendince Bird Box filmini deneyimlemeye kalktı. Filmin yapımcısı ve yayıncısı olan Netflix’de durumun tehlikelerine karşı insanları uyardı.

Dünyanın en popüler dizi ve sinema yapımcılarından Netflix, Bird Box akımı hakkında insanları uyardı. Durumun tehlikeli olabileceğini ve başka insanlarında zarar görebileceklerini aktardı. 

Netflix, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Sandra Bullock‘un baş rolünü aldığı Bird Box adını taşıyan ve kendi yapımı olan korku filmini yayınladı. Filmi ilk bir hafta içinde 45 milyondan fazla hesap tarafından izlendiğini açıklanmıştı. Kısa süre içinde Netflix izleyicilerinin büyük ilgisini gören film, internette yeni bir akımın oluşmasına da ilham verdi.

Bird Box Challenge olarak adlandırılan yeni akım, filmin özünü merkeze alıyor ve insanlar dışarıda gözleri bağlı biçimde dolaşıyor. YouTube’daki bazı kanal sahipleri bunu 24 saat boyunca yapmaya çalışırken, pek çok internet kullanıcısı da en azından kısa bir süreliğine bunu deniyor. Gözleri kapalı şekilde araç kullananlar, sokakta yürümeye çalışanlar da hem kendilerini hem de başkalarını tehlikeye atmış oluyor.

Durumun ciddiyetinin farkına varan Bird Box’un yapımcısı Netflix, resmi Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada insanları internetteki bu yeni “viral” akımın tehlikelerine karşı uyardı. Söz konusu paylaşımda şu ifadeler yer alıyor:

“Bunu söylemek zorunda kaldığıma inanamıyorum, ama: LÜTFEN BIRD BOX CHALLENGE’I YAPARKEN KENDİNİZE ZARAR VERMEYİN. Bunun nasıl başladığını bilmiyoruz ve gösterilen sevgiye minnettarız. Ancak Oğlan ve Kız’ın 2019 için tek bir dileği var ve bu da sizin meme’ler yüzünden hastanelik olmamanız.”

Filmin ana teması 

Dışarıda dolaşan doğa üstü bir varlık var. Bu varlıkla göz göze gelen insanlar intihara meyil gösteriyor ve ölüyorlar. Varlıkla göz teması kurmamak adına da hayatta kalma mücadelesi veren bir grup insan gözlerini bant ile kapatarak yaşam mücadelesi veriyorlar.

Aslına bakarsanız Netflix’in içinde bulunduğu bu durum oldukça ironik. Bird Box’ın büyük başarısında yayınlanmasının ardından kısa süre içinde internette dolaşmaya başlayan paylaşımlar önemli rol oynadı. Sosyal medya ve forumlarda gerçekleşen tartışmalar da hiç izlemeyenlerin dikkatini çekmeyi başardı.  Film, Netflix’in bir hafta içinde en yüksek izleme sayısına ulaşan orijinal içeriği olma unvanını da ele geçirmişti.

 

Netflix Bird Box ile elde ettiği başarıdan dolayı mutlu olabilir ancak; insanlar Bird Box Challenge’ adı altında kendilerine ve başkalarına zarar verme durumuna gelmiş durumdalar. Şirket bu akımı durdurmak için bir takım açıklamalarda bulunmuş olsa da internette yayılan bu tür akımların kolay kolay önünün kesilemediğini hatırlamak gerek. Siz siz olun Bird Box’ın bir filmden ibaret olduğunu ve gözleri kapalı şekilde özellikle araba kullanmanın tehlikeli olduğunu unutmayın.
Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?