Yandex’in İlk Akıllı Telefonu Yandex Phone Duyuruldu

6 Aralık 2018 0 Yazar: Burç Coşkunkan

Web arama ve navigasyon gibi birçok alanda faaliyet gösteren Rus menşeili Yandex firması ilk akıllı telefonunu tanıttı. Yandex Phone ismi verilen cihaz orta segmente hitap ediyor.

Türkiye’de de oldukça iyi tanınan Rusya merkezli internet şirketi Yandex, ilk akıllı telefonunu tanıttı. Yandex Phone ismi verilen orta segment telefon, Yandex’in bu sektördeki ilk girişimi olma özelliğine sahip. Yandex Phone içerisinde, firmanın servislerinden olan Yandex navi, Yandex Launcher, Yandex Browser, Yandex Hava Durumu, Yandex Harita uygulamaları gömülü olarak gelecek.

Rus merkezli arama motoru firması Yandex’in geçtiğimiz yılın Ekim ayında tanıttığı sanal asistan Alice, Yandex Phone’da kullanıcıları karşılıyor. Daha önce yalnızca Yandex Browser’da görsel aramalarda kullanılan Alice, Yandex Phone’da tam özellikleriyle kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Yandex Phone Donanımı

Telefonun donanımsal özelliklerine baktığımız zaman bir amiral gemisi cihazın yanına dahi yaklaşamadığını ve giriş/orta segment arasında kaldığını görüyoruz.  2160 x 1080 piksel çözünürlüklü  5.65 inç çentiksiz IPS LCD ekran üzerinde şekilleniyor. Ekran üst ve alt kısımlarında çok ince olmamakla beraber birçok cihazdan daha ince bir çerçeve içerisinde konumlandırılmış. Cihaz kalbinde Qualcomm Snapdragon 630 yonga setini barındırırken, 4 GB RAM ile destekleniyor. Dahili hafıza kısmına gelince,  Yandex Phone SD Kart ile arttırılabilir 64 GB dahili depolama alanı sunuyor. USB Type-C girişi gibi yeni bağlantı girişi de atlanmamış.

Yandex Phone’un arka kısmında çift kamera dizilimi konumlandırılmış. Bu kameralar 16MP +  5MP çözünürlüğe sahip ve çift tonlu Dual LED ile desteklenmiş. Diyafram açıklığı konusunda bir bilgi paylaşımının bulunmadığını belirtelim. Ön kamera kısmında da LED flaş destekli 5MP tek kamera mevcut. Cihazın arka kısmında bir de parmak izi okuyucusu yer alıyor.

Rusya merkezli Yandex, son zamanlarda ürün ve servisler konusunda bazı geliştirmeler içerisine girmişti.  Şirket bir süre önce Yandex Station adını taşıyan akıllı hoparlörünü çıkarmıştı. Yakın zamanda da  Uber ile işbirliğine giden şirket, sürücüsüz otomobiller üzerine de çalışmalar gerçekleştiriyor.

Gelelim Yandex Phone’un fiyatına. Rusya’da 17990 ruble yani yaklaşık olarak 1460 TL fiyat etiketiyle raflarda yerini aldı. Kutusundan Android 8.1 Oreo ile gelen cihaz sadece Rusya’da satılacak. Rusya dışında pazara çıkar mı bilinmez ancak, Yandex servislerinin ülkemizde oldukça popüler olmasından dolayı bir ihtimal ülke pazarına giriş yapabilir.

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?