Snapdragon 855’in Detayları Belli Oldu

6 Aralık 2018 0 Yazar: Burç Coşkunkan

Qualcomm’un Hawaii’de düzenlediği Snapdragon Teknoloji Zirvesi kapsamında, 2019 yılının ilk yarısında itibaren amiral gemisi telefonlara güç verecek olan Snapdragon 855’in tüm detayları açıklandı.

Qualcomm Snapdragon 855’in 5G platformu hakkındaki bilgiler dün açıklanmış ancak çekirdek ve performans bilgileri detaylanmamıştı. Bugün ise yonga setinin tüm bilgileri açıklandı. Buna göre SD855, 7nm Mobil Platformunun % 45 daha iyi performans için Octa-Core Kryo 485 CPU, % 20 daha hızlı Adreno 640 GPU ile geliyor.

Qualcomm, uzun testlerin ardından yıllık Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nin ikinci gününde, 7nm işlem teknolojisine dayanan, multi-gigabit 5G’yi destekleyen dünyanın ilk ticari mobil platformu olan Snapdragon 855 Mobile Platform’u detaylandırdı. Dün dahili Snapdragon X24 LTE modemi ile çoklu gigabit 4G bağlantı özelliğine ve Snapdragon X50 modemi ile de Sub-6 GHz ve mmWave frekans bantları için 5G’yi destekleyen özelliklerinin açıklandığı yonga setinin çekirdekleri de detaylandı.

5G Destekli Snapdragon 855 Tanıtıldı!

Dünkü bağlantı bilgilerine ek olarak gelen detaylarına değinecek olursak. SD 855, Qualcomm Wi-Fi 6-Ready mobil platform üzerinden güçlü ve yeni nesil Wi-Fi performansı sunuyor. Qualcomm Wi-Fi 6 özelliği, WPA3 güvenlik desteği, 10 Gbps’ye kadar hızlar için mmWave Wi-Fi ise sektörde bir ilk olan 802.11a/y tabanlı platformu destekliyor ve düşük gecikme sağlıyor.

%45 Performans Artışı

Qualcomm Snapdragon 855 yonga seti, 1 x 2.84GHz Prime çekirdek, 3 x 2.42GHz Performans Çekirdekleri ve 4 x 1.80GHZ Verimlilik Çekirdekleri kullanan Arm Cortex teknolojisi üzerine inşa edilmiş Qualcomm Kryo 485 CPU‘ya sahip. Bu sayede işlemci tarafında selefi modeli SD 845’ göre  % 45 performans artışı ve Adreno 640 GPU ile de % 20’ye varan oranda grafik performans artışı sunuyor. Snapdragon 855 ayrıca, Vulkan 1.1 api desteği, yüksek dinamik aralık (HDR) ve fiziksel tabanlı oluşturma (PBR) desteğini de beraberinde getiriyor.

Qualcoomm’un ilk 7nm üretim sürecinden çıkan yonga seti Snapdragon 855’de, saniyede 7 trilyondan fazla işlem (7 TOP) ve selefine göre 3 kat daha iyi yapay zeka performansı sunan 4. nesil çok çekirdekli Qualcomm AI Engine bulunuyor. Yeniden tasarlanmış Qualcomm Hexagon 690 İşlemci, Hexagon Tensör Hızlandırıcısı (HTA) ve dört Hexagon Vektör Eklentisi (HVX) Snapdragon 855’i performans bakımından da rakiplerinden sıyırıyor.

Qualcomm tarafından geliştirilen Qualcomm Spectra 380 ISP, 60 fps’de gerçek zamanlı olarak 4K HDR video kaydı, nesne sınıflandırması ve nesne segmentasyonu sağlayan donanım tabanlı derinlik algılama gibi pek çok hızlandırılmış donanım özelliğini bir araya getiriyor. Spectra 380 ISP ayrıca, video kaydı yapmanızı ve sahneden seçilen nesneleri veya arka planları gerçek zamanlı olarak 4K HDR çözünürlükte doğru bir şekilde değiştirebilmenizi sağlıyor.

Çok daha iyi oyun deneyimi sunan yeni Elite Gaming Experience ile;

  1. Gerçek HDR çözünürlükte sinematik renk derecelendirme (> 1 milyar renk)
  2. Ton haritalama  fiziki temelli render oluşturma (PBR)
  3. Vulkan 1.1 grafik kütüphanesi desteği
  4. Düşük kare hızlarını >% 90 oranında azaltmak için tasarlanmış özel algoritmalar.
  5. Çok oyunculu oyun deneyimi, mevcut 802.11 standartlanı kullanılarak azaltılan gecikmeler gibi teknolojiler sunuluyor.

8K VR Desteği

Snapdragon 855, 8K çözünürlükte hacimsel sanal gerçeklik (VR) yeteneği ile sürükleyici video deneyimi sağlıyor. Snapdragon 855 Mobile Platform, aynı zamanda ekranın altına entegre edilen dünyanın ilk ultrasonik parmak izi sensörü olan yeni Qualcomm 3D Sonic Sensör‘e sahip ilk mobil platform olma özelliğine de sahip. Bu sayede ekran üzerinden parmak izi okutmak, engelleyici birçok etkene rağmen son derece güvenli ve hızlı olabilecek.

Aktarılan bilgilere göre Qualcomm Snapdragon 855 Mobile Platform şu anda üreticilere gönderilmeye başladı ve 2019 yılının başlarında Samsung, Sony, Xiaomi ve Oppo gibi cihazlarda kullanılacak.

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?