5G Destekli Snapdragon 855 Tanıtıldı!

5 Aralık 2018 0 Yazar: Burç Coşkunkan

Qualcomm’un Hawaii’de düzenlediği Snapdragon Teknoloji Zirvesi kapsamında, 2019 yılının ilk yarısında itibaren 5G desteğine sahip amiral gemisi akıllı telefonlara güç verecek Snapdragon 855 işlemci tanıtıldı.

Qualcomm, üçüncü yıllık Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde, ilk 5G mobil platformu olan Qualcomm Snapdragon 855 Mobil Platformu’nu kamuoyuna tanıttı. Yapay zeka yetenekleri üç kat artırılan 5G destekli yeni Snapdragon 855, 2019’un ilk yarısından itibaren 5G destekli akıllı telefonların piyasaya sunulmasına olanak sağlayacak.

Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde 5G uyumlu ilk mobil işlemci olan Snapdragon 855 resmen duyuruldu. 5G platformunun ön plana çıkarıldığı tanıtım sırasında, yeni amiral gemisi işlemcinin entegre RF alıcı, RF ön uç ve anten elemanlarına sahip Snapdragon X50 LTE 5G modem ailesi ve Qualcomm QTM052 mmWave anten modülleriyle destekleneceği belirtildi. Bu anten desteği sayesinde üreticilerin, hem 6 GHz hem de mmWave bantlarında 5G ile birlikte gelen cihaz tasarımı karmaşıklığını aşmalarına yardımcı olacak. Snapdragon 855’in 4G kısmında ise  Qualcomm X24 modemi yer alacak.

Bu bant genişliği nerelerde kullanılacak

6 GHz ve mmWave 2019’un ilk yarısından başlayarak ABD, Avrupa, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Çin genelinde 5G ile kullanıma sunulacak. Gerçekleşen geliştirmeler neticesinde 5G ağ hizmetinin 2020-2021 itibariyle Hindistan ve Latin Amerika’da kullanıma sunulması bekleniyor.

4. Nesil Yapay Zeka

Qualcomm’un en gelişmiş işlemcisi konumunda olan Snapdragon 855, gerçek 4K HDR video kaydını destekleyebiliyor. Yapay zeka tarafında ise selefi modeli Snapdragon 845’e 3 kat daha iyi yapay zeka performansı sunabiliyor. 4. nesil cihaz üstü AI motora sahip olan işlemci, daha fazla makine öğrenimi gerçekleştirebiliyor. 

Snapdragon 855 ile birlikte gelen 3D Sonic Sensor, ultrasonik parmak izi çözümü sayesinde parmak izlerini doğru bir şekilde algılamak için ekranın altında yer alacak. Bu gelişmiş sensör ile standart optik sensörlerden daha güvenli ve daha hızlı bir parmak izi tanıma deneyimi sunacak. 

İlk 7nm Qualcomm işlemci 

Google’ın modellerinde gördüğümüz hesaplamalı fotoğrafçılık algoritmaları içinde Computer Vision (CV) adı verilen bir geliştirmeye sahip olan işlemci, arıtılmış gerçeklik tarafında iyileştirmelere sahip. Qualcomm Snapdragon 855 yonga setinin 7nm süreci ile üretilmesi, işlemcinin daha az güç tüketerek daha yüksek performans sağlayabileceğini gösteriyor. Bu da bir işlemcide duymak istediğimiz ‘verimlilik’ konusunun açıklığa kavuşmasını sağlıyor.

Snapdragon 855 işlemcinin 2019 yılında tanıtılacak olan Samsung, Sony, Xiaomi ve Oppo gibi cihazlarda kullanılacak. Yonga setinin işlemci çekirdekleri konusunda henüz bilgi gelmedi. Çekirdek bilgileri aktarılır aktarılmaz sizinle paylaşacağız.

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?