İlk 5G’li Samsung Akıllı Telefon 2019’da Çıkacak!

4 Aralık 2018 0 Yazar: Burç Coşkunkan

The Verge‘de yer alan habere göre Samsung, 5G destekli ilk akıllı telefonunu 2019’un ikinci çeyreğine kadar çıkaracak. 5G destekli Samsung, ABD’de hizmet veren Verizon GSM operatörü ile birlikte piyasaya sürülecek. Cihazın modeli hakkındaki bilgi gizliliğini korusa da daha önce gelen raporlarda Galaxy S10 5G destekli modelinin ilk olarak ABD pazarında satışa çıkacağı bilgisi yer almıştı.

Samsung ve Verizon, dünyanın en büyük mobil işlemci üreticisi Qualcomm tarafından bu hafta Hawaii’de gerçekleşecek olan Snapdragon Teknoloji Konferansında yer alacak. Etkinlik kapsamında Qualcomm’un X50 5G mobil modem yongasını taşıyan bir Samsung konsept telefon sergilenecek. Bu telefon Verizon 5G baz istasyonları sayesinde 5G ile bağlantı kuracak.

Önümüzdeki yıl duyurulacak olan Galaxy S10’un Samsung tarafından geliştirilen Exynos 5100 5G modem ile desteklenmesi bekleniyor. Bu modem ise yine Samsung tarafından geliştirilen  Exynos 9820 yonga setini ile birlikte çalışacak. Ancak ABD pazarında satışa çıkacak olan Galaxy S10’un Snapdragon 8150 yonga seti ile piyasaya sürülmesi, dolayısı ile de Qualcomm’un X50 5G modem ile çalışması bekleniyor.

Güney Kore’de gerçekleşen 5G sunumu başarılı geçti

Samsung 5G teknolojisini hafta sonunda da ana vatanı Güney Kore’de kullanıcılarının beğenisine sunuldu. SK Telecom, KT ve LG Uplus gibi Güney Koreli operatörler, 5G şebekelerini şimdiden faaliyete geçirirken; SK Telecom CEO’su Park Jong-ho düzenlenen özel etkinlikte Samsung markalı bir prototip telefonla Güney Kore’nin başka şehirlerindeki ekip arkadaşlarını görüntülü olarak aradı. SK Telecom’un mevcut 5G şebekesi, Güney Kore’deki 13 şehri kapsıyor.

Kaynak: The Verge

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?