Xiaomi, Bu Modeller İçin Yazılım Desteğini Kestiğini Duyurdu

21 Kasım 2018 0 Yazar: Burç Coşkunkan

Xiaomi son zamanlarda yoğun bir yazılım geliştirme içerisine girdi. MIUI 10 ve Android Pie güncelleme geliştirmeleri üzerine çalışan şirket bir yandan da güncelleme desteğini kestiği telefonların listesini paylaştı.

Akıllı telefon sahipleri cihaz donanımından çok markanın yazılım desteğini sorgular oldu. Bu yüzden de üreticiler, çıkardığı akıllı telefonlarla rekabeti bir yana, yazılım desteği konusunda da rekabet içerisine girdi. Özellikle iOS ile çalışan iPhone modellerinin devamlı güncelleme desteği alması, Android telefon üreticilerinin de bu konuda çalışmalarını tetikledi. Android üreticilerinden yazılım güncelleme desteği konusunda en iyi firmaları sorarsanız Nokia, Sony ve Xiaomi olarak sıralayabiliriz.

Dünyanın en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi konumunda olan Xiaomi, daha önce yazılım güncellemeleri konusunda 5 yıllık bir destek vereceğini açıklamıştı. Ancak, son yapılan açıklamada bu 5 yıllık destek kapsamına bazı modellerin dahil edilmediği ortaya çıktı. Xiaomi, beş modeli için yazılım güncelleme desteğini kesti.

Xiaomi Mi Max 3 Android Pie Haftaya Yayınlanacak

Güncelleme Desteği Kesilen Modeller

Güncelleme desteğinin kesildiği modellerin başında 2015 yılında piyasaya sürülen tepe modeller öne çıkıyor. Şirket de kesintiyi daha önce yapabileceğini duyurmuş ancak net bir açıklama yapmamıştı. Şimdi ise şirket 2014, 2015 ve 2016 yılında çıkan bazı modelleri için yazılım desteğini resmen kestiğini açıkladı.  

  • Xiaomi Mi 4S (2016)
  • Xiaomi Mi 4 (2014)
  • Xiaomi Mi 4C (2015)
  • Xiaomi Mi 5 (2016)
  • Xiaomi Redmi Note 3 Pro (2015)

Yukarıdaki listede açıklanan 5 model artık aylık güvenlik yamalarını ve dolayısı ile yeni Android sürümlerini, yeni MIUI sürümlerini almayacak.  

Aslına bakarsanız Xiaomi’nin halen 2014 yılında çıkan cihazları için güncelleme desteğine devam etmesi Android üreticileri arasında az rastlanan bir eylem. Zira Samsung, LG, Huawei gibi firmalar, amiral gemisi modellerine dahi 2 yıllık güncelleme desteği sunmakta. Sony, Nokia gibi markala ise halen 4’ila 5 yıllık cihazlarına yeni Android sürümler de dahil olmak üzere yazılım desteklerine devam etmekte.

Xiaomi cephesinden yapılan bu açıklama 5 yıl süre boyunca güncelleme desteği sözünü havada bırakmış oldu.

Derecelendirme yok

Derecelendirmek İstermisiniz?