Mobil Cihazlarla Profesyonel Fotoğraf Çekim Ayarları Nasıl Yapılır?

30 Ağustos 2018 4 Yazar: Ali Durum

Günümüzde birçok markanın kamera modları arasında yer vermeye başladığı Profesyonel kamera ayarlarından ve bu modda yer alan terimlerin ne olduğuna, nasıl kullanılması gerektiğine değineceğimiz yazımızla karşınızdayız. Bu modda yer alan terimler işlevsel olarak aynı olsalar da simgesel olarak markadan markaya farklılıklar gösterebilir.

 

 

Biz Huawei marka telefonlardaki şekliyle ekran görüntüleri eşliğinde bu yazıyı hazırladığımızı da burada değinmeden geçmeyelim.

Bu mod, biz kullanıcılara otomatik modlarda elde edilen fotoğraflardan memnun kalmadığımız durumlarda bir kurtarıcı vazifesi görüyor bir nevi. Örneğin gece hafif ışık olan bir manzara var ve çok hoşumuza gitti ve anılarımız arasına eklemek istedik. Ama elimizdeki cihaz bir profesyonel fotoğraf makinası değil diyafram değerleri bazılarında düşük olduğu için veya yüksek olsa da bu değerlere fazla müdehale edemediğimiz için gece çekimleri otomatik modlarda pek iyi sonuçlar vermeyebiliyor. Bu durumda Pro modda ise dinlediğimiz gibi ayar yaparak daha güzel görüntüler elde edebiliyoruz.

Özellikle birçok modele eklenmeye başlanan RAW formatı ile de yapılan ham çekim daha çok detay barındırdığı için çekim sonrası düzenleme uygulamaları ile daha güzel sonuçlar alınabilmektedir.

ISO NEDİR

Sensörlerin, ışığa olan duyarlılık derecesi olarak adlandırılabilir. ISO bize yetersiz ışık ortamlarında diyafram ve estanteneyi destekleyerek fotoğraf çekebilme olanağı sağlar. ISO her ne kadar yetersiz ışık ortamlarında bize fotoğraf çekme olanağı versede ISO değeri yükseldikçe fotoğraflarda noise (gürültü) de artmaktadır. Bu nedenle ISO değerini yeterli ışık ortamlarında en düşük seviyede kullanmalıyız. Daha fazla karanlık ortamlarda ise ISO’yu arttırarak ışık çekimini mümkün olduğunca maksimum değerlere çekebiliriz.

Örnek fotoğraflardan da görüldüğü üzere ISO değeri daha küçük değerlerdeyken ışık daha az alınmışken değeri yükselttikçe sensörün ışık alımı da daha fazla olmuştur.

“S” ENSTANTENE NEDİR 

Fotoğrafçılıkta karşılığı ise diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensörde kalacağını kontrol eden sisteme enstantane denilmektedir. Yani fotoğraf çekmek için düğmeye (deklanşöre) bastığımızda ışığa duyarlı alanın ışığı aldığı süredir. Enstantanede çeşitli hızlar vardır. 30 sn ile başlar 1/4000′e kadar devam eder. Bu değerlerin her bir geçişi, diyafram ve ISO gibi şartlar aynıyken, iki kat ışık pozlamak anlamına gelir.

Not: 1/10 ve daha yüksek saniyelerde yapılan pozlamalarda özellikle 0.8’den daha yüksek pozlamalarda cihazın sabit olması oldukça önemlidir. Cihazda oluşabilecek en ufak bir titreşim fotoğrafta renk/ışık kaymalarına sebep olabilir. Cihazı sabitlemenin en kolay yollarından biri “tripod / üç ayak” kullanmaktır.

Iso:100, S: 8 saniye

Iso:100, S:3 saniye

Enstantene sadece ışığın daha uzun süreli çekimini değil hareketli nesnelerin net veya flu çıkmasını da etkiler. Örneğin koşan bir insan yeterli ışıkta 1/1000 sn hızda çekilince net çıkacaktır ancak 1/10 sn hızda çekilirse fotoğraftaki hareketli kısımlar netliğini kaybedip flulaşma (hayalet efekti) ortaya çıkacaktır. Hareketli bir nesneyi ne olur ne olmaz diyerek düşük hızda çekmek de doğru değildir. Yetersiz ışık bulunan bir ortamda fotoğrafta poz kaybı olur ve fotoğraf karanlık çıkar.

 

 

DİYAFRAM “F” NEDİR

Objeden yansıyan ışınların ne kadar yoğunlukta ve şiddette düşeceğini belirleyen sistemdir. Diyafram (Perde) ışığın yoğunluğunu ve net alan derinliğini kontrol eder.

Diyaframı evlerimizin perdesi gibi de düşünebiliriz. Perde ne kadar açıksa odaya o kadar ışık girer. Perdesi tamamen kapalı ev karanlıkken perde ne kadar açılırsa odanın içine giren ışık miktarı aynı miktarda artar.

Diyafram sadece ışık miktarını ayarlamaz. Oluşan görüntüyüde doğrudan etkiler. Sensöre ne kadar az ışık düşerse odaklama yaptığımız bölge netken, geriye kalan alanların bulanık olmasına neden olur. Bu durum aynı zamanda fotoğraftaki konunuzun daha belirgin olmasını sağlar. Bu durum alan derinliği olarak ifade edilir. Yani netlemiş olduğunuz konu diğer alanlardan tamamen ayrılır.

Mobil cihazlarda diyafram değeri manuel olarak tamamen kontrol edilememektedir. Son çıkan cihazlardan Samsung S9+ ve Note 9 modellerinde olan değişken diyafram değeri Pro Fotoğraf modunda da seçenek olarak eklenmiş olsa da iki seçenekten birini seçmek gerekmektedir yani yine tam kontrol bulunmamaktadır.

Galaxy Note 9 Ekranında Hata Tespit Edildi

“EV” NEDİR

Pozlama telefisi olarak isimlendirebiliriz. -4.0 ile +4.0 arasındaki değerlerde, pozlamanın yetersiz kaldığı durumlarda telafi amaçlı kullanılır.

Neden gereklidir?

Fotoğraf makineleri pozlama konusunda kullanıcıya ciddi anlamda yardımcı olurlar. Ancak ters ışık, konunun ve mekanın kontrast renklerde olması ya da beyaz bir zeminde siyah bir konuyu fotoğraflama gibi durumlarda otomatik pozlama doğru sonuçlar vermeyebilir. İşte böyle durumlarda pozlamaya yapılacak küçük müdahaleler bize doğru sonuçları almamızda yardımcı olur. Bu sayede karlı bir zeminde koyu renk giyinmiş birini fotoğraflardan oluşabilecek yanlış pozlama sorunlarının önüne geçeriz.

Nasıl kullanılır?

Poz telafisini kullanmak için fotoğraf makinesinin menüsünde ya da özel olarak atanmış bir tuş yardımı ile bu özelliği açmamız gerekir. Ardından (eğer konu fazla pozlanmışsa) eksiye doğru bir değer, az pozlanmışsa artıya doğru bir değer vermemiz gerekir. Burada hangi değeri vereceğimizi deneme yanılma yoluyla bulabiliriz. Her durum ve ortam için bu rakam farklı olacağından en mantıklı yöntem budur. Yani fazla pozlamalarda -1, az pozlamalarda +1 Ev gibi değerler verebiliriz.

“AF-S”, “AF-C”, “MF” NEDİR 

Temelde Otomatik Odak (Automatic Focus) ve Elle Odak (Manuel Focus) olarak ikiye ayırabileceğimiz odak ayarı bölümüdür.

Otomatik odak kendi içerisinde ikiye ayrılır. Auto Focus – Single (AF-S / Tekil Otomatik odak) ve Auto Focus – Continuous (AF-C / Sürekli Otomatik odak)

Tekil otomatik odak ayarında odaklandığımız nesne yer değiştirmiş olsa bile odak noktası değişmez.

Sürekli otomatik odak seçeneğindeyse cihaz odaklanılan nesneyi takip eder ve hareket ederse veya netliğini kaybederse yeniden odaklar.

Elle odaklama (MF) seçeneğinde ise tüm kontrol bizdedir. Yakın bir nesneyi çekmek için çiçek (🌷) /yakın çekim ssimgesine, Uzak bir nesnenin veya geniş bir alanın çekimini yapmak için de manzara (🏞️) simgesine yaklaştırmamız gerekmektedir.

“AWB” Beyaz Dengesi

Bu ayarda cihazın bulunulan şartlara göre renklerin soğukluğunu ve sıcaklığını ayarlayabiliriz. Belirli şartlarda (güneşli, bulutlu, florasan veya akkor aydınlatma) otomatik ayarlar olduğu gibi elle ayarlama yapma imkanı sunan bir ayar da bulunmaktadır.

Ölçüm

Bu ayarda üç ölçüm seçeneği vardır. Sırasıyla;

Matris: Ekranın hemen bütün noktaları ölçüme girer.

Merkez: Ekranın tamamı ölçüme dahil olur ancak merkeze dah fazla ağırlık verilir.

Nokta: Sadece ekranın merkezindeki alan ölçülür.

şeklinde kısaca bu ayarları açıklayabiliriz.

Son olarak;

Fotoğrafçılıkta her şey bu ayarlarla sınırlı değildir. Işığa ve konuya göre açıyı ayarlamak, cihazın odak noktası ve yerle açısını ayarlamak gibi sabır gerektiren birçok etken de en güzel pozları yakalamanızı sağlayacaktır.

Pro Fotoğraf modunu sizler için detaylı şekilde açıklamaya çalıştık. Umarım faydalı olabilmişizdir. Tüm fotoğraf severlere iyi çekimler dileriz.

Biyer Teknoloji’den Hediye Yağmuru

5/5 (8)

Derecelendirmek İstermisiniz?